Zaujímavosti MS
MS 1930
Autorom posledného gólu šampionátu bol uruguajský útočník Héctor Castro, prezývaný „El Manco“ (jednoruký), ktorý prišiel o ruku pri úraze ako 13-ročný.
Po zisku titulu majstrov sveta dostal každý hráč uruguajskej reprezentácie dom s menším pozemkom a prezident krajiny na deň po finále vyhlásil štátny sviatok, v Argentíne nepokoje spôsobili zvrhnutie prezidenta Yrigoyena.
Juhoslovania odmietli nastúpiť na zápas o bronz po tom, ako semifinále prehrali s Uruguajom 1:6 a brazílsky rozhodca Gilberto de Almeida Rego neuznal ich gól a naopak, pri vyrovnávajúcom góle súpera nevidel, že traja domáci hráči stáli v ofsajde.
MS 1934
Keď v máji 1934 odchádzalo Československo na MS, neveril mu takmer nikto. Mužstvo dokonca nemalo ani trénera či lekára, na oboch postoch zaskakoval redaktor Karel Petrů, ktorého krátko predtým narýchlo vymenovali za asociačného kapitána. Jeho úlohou bolo menovať na každý zápas jedenástku, taktiku si určovali hráči.
Luis Monti sa stal prvým hráčom histórie, ktorý štartoval v dvoch finále MS a je zároveň jediný, kto nastúpil vo finále za dve rôzne krajiny – v roku 1930 to bolo za Argentínu a po získaní talianskeho občianstva v roku 1934 za Taliansko.
Jediné finále MS v histórii, v ktorom viedli svoje mužstvá ako kapitáni obaja brankári, bolo rímske v roku 1934 – boli nimi František Plánička v drese Československa a Giampiero Combi v talianskych farbách.
MS 1938
Vittorio Pozzo je jediným trénerom, ktorý dvakrát doviedol reprezentáciu k zisku titulu majstrov sveta.
Tím Holandskej východnej Indie je jediným účastníkom záverečného turnaja v histórii MS, ktorý odohral na šampionáte jediný zápas.
MS 1950
prvý raz sa návštevnosť na záverečnom turnaji MS vyšplhala nad miliónovú hranicu, nový divácky rekord sa potom zrodil až v Anglicku (1966). Návšteva 200-tisíc divákov na zápase Brazília – Uruguaj už zrejme nikdy nebude prekonaná.
India sa zriekla účasti na turnaji okrem iných dôvodov aj preto, že FIFA nedovolila hrať jej reprezentantom naboso.
Autor jediného gólu zápasu USA – Anglicko Joe Gaetjens pochádzal z Haiti, neskôr sa vrátil do rodnej krajiny a stal sa obeťou režimu Francoisa Duvalliera – vo väzení ho zavraždila tajná polícia.
MS 1954
Na tomto šampionáte ako na jedinom v histórii každý tím prehral aspoň raz.
Na MS vo Švajčiarsku zaznamenali gólový priemer na zápas 5,38, čo je rekord v histórii svetových šampionátov.
Ako po mnohých rokoch vysvitlo, päť nemeckých futbalistov v prestávke finále dostalo metanfetamin. Avšak vzhľadom na to, že prvý zoznam zakázaných prostriedkov zverejnili až v roku 1960, žiadne sankcie sa z toho nevyvodili.
MS 1958
Španielsky rozhodca Juan Gardeazabal je najmladším arbitrom, aký kedy na MS pískal – počas šampionátu mal iba 24 rokov.
Kráľ strelcov turnaja Just Fontaine, ktorý je s trinástymi gólmi nedostižným rekordérom na jednom turnaji MS, pôvodne nemal cestovať na šampionát – až zranenia Cisowského a Bliarda posunuli náhradníka do Švédska.
Zápas medzi Anglickom a Brazíliou priniesol prvý bezgólový výsledok v histórii svetových šampionátov.
MS 1962
Ničivé zemetrasenie z roku 1960 malo pripraviť Čile o organizovanie turnaja, ale prezident tamojšej futbalovej asociácie Carlos Dittborn presvedčil FIFA, že sú napriek tomu schopní usporiadať turnaj. Dokázali to, ale žiaľ, Dittborn sa šampionátu nedožil – mesiac pred turnajom jeho srdce zlyhalo.
Futbalisti Čile si vraj predzápasovú stravu prispôsobovali národným jedlám či nápojom súperov – pred Švajčiarskom si dali čokoládu či syr, pred Talianskom špagety, pred Brazíliou kávu a pred ZSSR si hrkli vodku...
Vavá sa stal prvý hráčom, ktorý skóroval v dvoch finále MS (1958, 1962).
MS 1966
Mexický brankár Antonio Carbajal účinkoval už na svojom piatom šampionáte, čo dokázal okrem neho v dejinách záverečných turnajov MS už iba Nemec Lothar Mätthaus.
Senzáciou turnaja boli neznámi Severokórejčania, ktorí v skupine šokujúco zdolali Taliansko, remizovali s Čile a postúpili zo skupiny. Vo štvrťfinále vyhrávali nad Portugalskom už 3:0, ale Eusebio štyrmi gólmi zvrátil duel a favorit nakoniec vyhral 5:3.
Prvý raz mal svetový šampionát svojho maskota, leva Willyho, ktorého obliekli do britskej vlajky.
MS 1970
Pelé a Uwe Seeler účinkovali už a štvrtom šampionáte a na všetkých skórovali.
Bol to šampionát noviniek, zaviedli sa žlté a červené karty a po prvý raz sa mohlo striedať (dvoch hráčov v jednom zápase).
Televízia po prvý raz prenášala zápasy MS vo futbale vo farbe.
MS 1974
Prvý hráč, ktorému v histórii MS ukázal rozhodca červenú kartu, bol Číľan Carlos Caszely.
Dino Zoff dostal v talianskej reprezentácii gól po 1142 minútach, keď ho prekonal hráč Haiti Emmanuel Sanon.
Hneď prvá dopingová kontrola v histórii MS priniesla pozitívny nález – neprešiel ňou obranca Ernst Jean-Joseph z Haiti.
MS 1978
Holanďania si po prehratom finále neprevzali strieborné medaily a nezúčastnili sa ani na slávnostnej večeri po skončení turnaja.
Tunisko ako vôbec prvá krajina z Afriky zaznamenala na MS víťazstvo, keď vyhralo nad Mexikom 3:1. S obhajcom titulu Nemcami dokázalo remizovať.
Gól Holanďana Roba Rensenbrinka do siete Škótska z penalty bol jubilejným tisícim zásahom v histórii svetových šampionátov.
MS 1982
Severoírsky útočník Norman Whiteside vzal Pelému jeden „večný rekord“, keď na zápas MS nastúpil vo veku 17 rokov a 41 dní, čím prekonal debutanta z MS 1958 (17 rokov 257 dní)
Maďarsko vyhralo v skupinovej fáze nad Salvadorom 10:1, čo je jediný dvojciferný výsledok v histórii šampionátov.
Taliansky brankár Dino Zoff je najstarším futbalistom v histórii MS, ktorý sa stal svetovým šampiónom – vo veku 40 rokov a 133 dní.
MS 1986
Pôvodne mala organizovať šampionát Kolumbia, ale v októbri 1982 sa vzdala pre finančné problémy.
Najrýchlejšie vylúčením hráčom v histórii MS sa stal uruguajský obranca José Batista, ktorý videl červenú kartu už po 56 sekundách zápasu so Škótskom.
Kanada postúpila na svetový šampionát vďaka gólu Igora Vrablica (bratislavského rodáka) do siete Hondurasu. Talentovaný 21-ročný hráč hral aj na MS, potom sa však zaplietol do tipovacieho škandálu a skončil s futbalom ako 21-ročný.
MS 1990
Kamerun sa stal víťazom skupiny s negatívnym skóre (3:5), pričom tento unikát spôsobila prehra 0:4 so ZSSR.
V semifinále medzi Talianskom a Argentínou neustrážil v prvom polčase čas rozhodca Michel Vautrot a nechcene nadstavil osem minút. Keďže v zápase sa predlžovalo, tímy si zahrali takmer 130 minút.
Futbalista SAE Chalid Ismail Mubarak dostal za gól v skupinovej fáze do siete Nemecka (1:5) automobil Rolls-Royce.
MS 1994
Kapitán Kamerunu Roger Milla sa stal najstarším strelcom šampionátov, keď proti Rusku skóroval vo veku 42 rokov a 39 dní a zároveň najstarším hráčom turnajov MS vôbec.
Zápas medzi USA a Švajčiarskom bol prvým, ktorý sa na MS uskutočnil pod krytou strechou – v hale Pontiac Silverdome.
Od roku 1938 prvý raz vystupovali Nemci ako zjednotená krajina, keď v roku 1990 prišlo k znovuzjednoteniu západného a východného Nemecka.
MS 1998
Gól Laurenta Blanca v 113. minúte osemfinále Francúzsko – Paraguaj bol prvým takzvaným zlatým gólom v histórii šampionátov. Od MS 2006 sa od zlatého gólu upustilo.
Pred zápasom medzi Iránom a USA panovalo obrovské napätie (vzhľadom na politické vzťahy), ale všetko prebehlo v znamení fair play s prekvapujúcim víťazstvom Iráncov (2:1).
Najrýchlejší gól na MS v podaní náhradníka patrí Dánovi Ebbe Sandovi, ktorý trafil do siete Nigérie po šestnástich sekundách pobytu na ihrisku.
MS 2002
Kapitán Brazílie Cafu je jediným hráčom, ktorý si trikrát zahral vo finále MS – má z nich dve zlaté a jednu striebornú medailu.
Turecký reprezentant Hakan Sükür dosiahol najrýchlejší gól svetových šampionátov, keď v zápase o bronz s Južnou Kóreou skóroval po jedenástich sekundách hry.
Srbský trénerský svetobežník Bora Milutinovič priviedol mužstvo už piatykrát na svetový šampionát, pričom zakaždým šlo o inú krajinu (Mexiko, Kostarika, USA, Nigéria, Čína).
MS 2006
Ruský rozhodca Valentin Ivanov sa postaral o nový „kartársky“ rekord šampionátov, keď v dueli Portugalsko – Holandsko vytiahol 16-krát žltú a 4-krát červenú kartu.
Zinedine Zidane sa stal štvrtým hráčom, ktorý skóroval v dvoch finále MS a druhým s červenou kartou na dvoch šampionátoch.
Gól Brazílčana Ronalda proti Ghane bol jeho pätnástym na MS, čím prekonal dovtedajší rekord Gerda Müllera.
Anglický rozhodca Graham Poll v zápase Chorvátska proti Austrálii udelil Chorvátovi Šimuničovi tri žlté karty (už po druhej ho mal vylúčiť, čo sa nestalo).
MS 2010
Ghančan Asamoah Gyan mohol vo štvrťfinále potrestať volejbalový zásah Uruguajčana Luisa Suáreza, v nadstavenom čase predĺženia však nepremenil pokutový kop a jeho tím prehral v penaltovom rozstrele (Ghana mohla postúpiť ako prvý africký tím do semifinále MS).
V zápase štvrťfinále Anglicko – Nemecko strelil Angličan Frank Lampard gól, keď lopta bola jasne celým objemom za bránkovou čiarou, uruguajskí rozhodca Jorge Larriondo i jeho asistenti však boli slepí a nechali pokračovať v hre.
Vo finále rozdal rozhodca anglický Howard Webb štrnásť žltých kariet, čo rekord v histórii finálových zápasov na MS.
-